Witamy na nowej stronie SP344!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Rok 1994

Dzień 1 września 1994 roku był wielkim świętem dla Tarchomina. Otwarta została Nasza Szkoła. Czas ten zbiegł się z obchodami 50 rocznicy Powstania Warszawskiego i była to jedna z przyczyn nadania szkole imienia Powstania Warszawskiego.

Budowa placówki została sfinansowana przez dawną gminę Praga Północ. Szkoła wyróżnia się wysokim standardem i jest przygotowana do przyjęcia uczniów niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Do jej powstania przyczynili się ludzie, którym budowa takiej szkoły (nowoczesnej z windami i podjazdami) leżała na sercu.

Do nich zaliczają się przede wszystkim:

Autorką projektu szkoły jest p. inż. Natalia Grzmilas.

1 września 1994 roku o godzinie 12.30 na boisku szkolnym zgromadziła się młodzież, dzieci, nauczyciele i rodzice.

Uroczystość poprzedziła msza polowa odprawiana przez biskupa Kazimierza Romaniuka, a po niej wszyscy zgromadzili się przed wejściem głównym, gdzie burmistrz Gminy Białołęki p.Jerzy Smoczyński dokonał przecięcia wstęgi i przekazanie kluczy szkoły p. dyr. Annie Dziewulskiej.

Rok 1995

Od 1995 roku Szkoła Podstawowa nr 344 odchodzi swoje święto 2 października.
Przed pierwszym Świętem Szkoły powstał hymn naszej szkoły. Jego słowa napisała pani Monika Troicka-Kupidłowska, wówczas Monika Troicka - uczennica klasy VIII c, a muzykę skomponowała nauczycielka muzyki pani Beata Prusinowska.
Święto Szkoły w 1995 roku wiązało się z doniosłym aktem przekazania szkole Sztandaru. Ufundowała go, mająca swoją siedzibę w Agincourt w Ontario, fundacja Teresy i Zdzisława Knoblów. Na rewersie sztandaru są barwy narodowe z wizerunkiem godła Rzeczypospolitej Polskiej. Awers jest koloru zielonego, w centrum znajduje się znak Polski Walczącej - Kotwica umieszczona na tle czerwonego muru, widnieją też napisy: "Szkoła Podstawowa nr 344 im. Powstania Warszawskiego, Warszawa", a także piękne hasło, którego autorką jest nauczycielka języka polskiego p. Barbara Wiedeńska: "WIERNI TRADYCJI - TOBIE OJCZYZNO".

Rok 1999

1 października 1999 roku, dzień wcześniej niż dorocznie obchodzone święto, odbyły się uroczystości święta Szkoły Podstawowej nr 344.
W roboczy dzień 1 października odsłonięta została przy szkole replika pomnika "Małych Powstańców" autorstwa p. Jadwigi Zboińskiej - Załuskiej, ps."Jadźka" rzeźby, która stoi przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Inicjatywa postawienia pomnika zrodziła się przy okazji spotkań młodzieży SP 344 z kombatantami.
Przez 2 lata uczniowie prowadzili zbiórkę pieniędzy na ten cel. Do zbiórki pieniędzy przyłączyli się Radni Gminy Białołęka, Firma Tabex S.A a postument ufundowała firma kamieniarska "Pamir".
Odsłonięcia pomnika "Małych Powstańców" dokonała p. dyr. Danuta Nowakowska wraz z grupą uczniów. Po dostojnej ceremonii goście zostali zaproszeni na program artystyczny upamiętniający wydarzenia 63 dni Powstania Warszawskiego.

Żywą lekcją są spotkania z kombatantami, m.in. z państwem Lilianą i Czesławem Drzewieckim ze światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie opiekują się powstańczymi grobami na Cmentarzu Powązkowskim. Młodsi, w rocznicę walk zapalają znicze przy zbiorowych kwaterach powstańczych na Cmentarzu Tarchomińskim.


Pierwszym dyrektorem szkoły została Anna Dziewulska (pełniła tę funkcję w latach 1994 - 1998).


Od grudnia 1998 do września 2018 roku dyrektorem szkoły była Danuta Nowakowska.

Aktualnym dyrektorem szkoły podstawowej jest Katarzyna Tarnogórska.

  • dyrektor DZEAS-u p. Daniel Samsel
  • naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury p. Ewa Leniewska
  • były przewodniczący rady północnopraskiej gminy p. Andrzej Kobel
  • były burmistrz Bogdan Saporowski
Data dodania: 2023-12-11 17:28:03
Data edycji: 2024-02-19 15:57:14
Ilość wyświetleń: 116

“Najważniejsze, co możemy dać sobie nawzajem to nasza uwaga”

Marshall B. Rosenberg

Odwiedź również

godło Polski - link do strony głównej
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 344
im. Powstania Warszawskiego w Warszawie

03-185 Warszawa Poland

Erazma z Zakroczymia 15

Inspektor Danych Osobowych:
Anna Mroczkowska Telefon: 22 5103620 wew. 212 e-mail: inspektor@dbfo.waw.pl 

Zastępca Inspektora Danych Osobowych:
Anna Żebrowska – Kaczyńska Telefon:225103620 wew. 233 email: inspektor@dbfo.waw.pl

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej