• 2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
   • 2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

   • 31.03.2020 12:17
   • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem.

    W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole, zachęcamy do podjęci następujących działań::

    - przeczytaj książkę „KOSMITA” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

     

                „KOSMITA opowiada o zwykłej rodzinie, w której pojawia się KTOŚ – nowy, dziwny… jakby z innej planety. Pojawienie się KTOSIA pociąga za sobą wielkie zmiany, przewraca spokojne życie rodziny do góry nogami. Zmienia wszystkich: mamę, tatę, siostrę. W konsekwencji zmienia się również sam KTOŚ – Kosmita.

                KOSMITA pokazuje, że życie z autystycznym dzieckiem bywa dalekie od bajki, ale nigdy nie jest nudne. A przede wszystkim uczy tego, co najważniejsze: miłości i szacunku do każdego człowieka. Pokazuje autystę jako kogoś wyjątkowego.

                Książka ta została napisana z myślą o dzieciach mających autystyczne rodzeństwo, ale może służyć wszystkim, którzy z problemem autyzmu spotykają się w swoim codziennym życiu. Mamy nadzieję, że czytelnicy odnajdą w niej swoje smutki i radości, zrozumieją czym jest autyzm i jak go oswoić.”         

                                                                                                                              

    Fundacja Synapsis
    Książkę znajdziesz tutaj :
    https://liblink.pl/Jfsf4oR38c

    - weź udział w konkursie plastycznym ( regulamin w ogłoszeniach Librus)  - wykonaj własną ilustrację do książki Kosmita - a my umieścimy Twoją pracę na wystawie po powrocie do szkoły,

    - ubierz się na niebiesko i okaż solidarność z osobami z autyzmem. Dodasz im w ten sposób otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej niż my. Zrób to mimo, że jesteś teraz w domu, to sprawi,że także Twój dzień będzie wyjątkowy.

    Jeśli tego dnia masz lekcję w Teams  - pokaż się na niebiesko!


    - obejrzyj, filmik na temat osób z autyzmem - poznasz ich lepiej


    https://youtu.be/QLv-dvLCgAg

    NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU, W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI!
    Zapraszamy do udziału w akcji.

    Katarzyna Wojtasiak-Daniuk
    Beata Rychel

   • Wróć do listy artykułów