• I FESTIWAL CHÓRALNY Just Sing

    •  

                                                              

      „JUST SING”
     I  Festiwal Chóralny
     dla chórów szkół podstawowych Dzielnicy Białołęka w Warszawie

     Z dumą informujemy, że Burmistrz Dzielnicy Białołęka M.St. Warszawy Pani Ilona Soja - Kozłowska objęła honorowym patronatem I Festiwal Chóralny "Just Sing"

     Konkurs chórów 23.11.2018 r., Galę finałową w Białołęckim Ośrodku Kultury oraz koncert chórów w Galerii Północnej poprowadził Pan Bartłomiej Włodkowski, Prezes Fundacji AVE, która jest Partnerem Festiwalu.

      

     WARSZTATY DLA CHÓRÓW odbyły się w dniach 21-22.11.2018 r.
     Wzięły w nich udział chóry ze szkół podstawowych Białołęki: SP 231, SP 356, SP 314, SP 342, SP 355, SP 344.

     Warsztaty emisji głosu z chórami poprowadzili znakomici specjaliści w dziedzinie wokalistyki i dyrygentury chóralnej: Pani Anna Waligóra-Tarnowska, Pani Olivia Kaczyńska i Pani Liliana Bach.


     Jury Konkursowe w składzie: 
     Prof.zw.dr hab. Katarzyna Sokołowska, mgr Joanna Łukaszewska, mgr Barbara Hijewska

     Przyznało trzy Złote Pasma, dla chórów SP 231, SP 342 i SP 344 

     oraz trzy Brązowe Pasma, dla chórów SP 314, SP 355 i SP 356.

     Wszystkim uczestnikom festiwalu gratulujemy znakomitych wyników i życzymy dalszej owocnej współpracy między szkołami!

      

     Poniżej można zapoznać się z biogramami Jurorów.

       prof. dr hab. KATARZYNA SOKOŁOWSKA – chórmistrz, nauczyciel akademicki (profesor zwyczajny) na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wicedyrektor do spraw artystycznych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.
     Od roku 1990 pracuje w PSM II st. im. J. Elsnera (obecnie w ZPSM Nr 1 w Warszawie) jako chórmistrz, nauczyciel dyrygowania , a obecnie także jako wicedyrektor do spraw artystycznych szkoły. Z chórem szkolnym „Elsner Coro” wystąpiła na wielu konkursach chóralnych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia (m.in. Srebrny Dyplom na „ In Canto sul Garda” w Riva del Garda (Włochy) w 2005, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Moskwie w 2006,  I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych i akademickich oraz Nagrodę specjalną - Grand Prix – Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza na XVI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w 2014). Na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Kaunas Musica Religiosa” (w lutym 2015 roku w Kownie) otrzymała Dyplom dla najlepszego dyrygenta konkursu, a chór „Elsner Coro” zdobył I miejsce i Złoty Dyplom. W kwietniu 2017 roku, na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej chór   „Elsner Coro” otrzymał Złote Pasmo, a Katarzyna Sokołowska – Nagrodę „Dla najlepszego dyrygenta Festiwalu”. W jej dorobku znajdują się koncerty promujące muzykę polską na Litwie, Węgrzech, we Włoszech, w Rosji, Czechach, Słowacji, Austrii i Izraelu. 

     Pracuje jako juror konkursów chóralnych (m.in.: Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica” w Gnieźnie, Festiwal Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae”, Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie, Konkursy Chórów Szkolnych Śpiewającej Polski – Akademii Chóralnej Narodowego Forum Muzyki). 

     Dokonała nagrań utworów wokalno-instrumentalnych: Msza e-moll op.88 J. Elsnera, Msza góralska T. Maklakiewicza, Sonety Krymskie St. Moniuszki, Msza Niedokończona L. Janacka. Od 1999 roku stale współpracuje z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi, dla których zrealizowała nagranie 7 płyt CD. Funkcjonują one jako dodatki do wydanych przez WSiP podręczników lub jako samodzielne projekty (m.in. „Polskie pieśni historyczne” – 2007). 

     Prowadzi działalność pedagogiczną i naukową uczestnicząc jako wykładowca na seminariach (m.in.: Centrum Edukacji Artystycznej – seminaria dla dyrygentów chórów), konferencjach (m.in.: Państwowy Pedagogiczny Instytut – Katedra Dyrygentury Chóralnej w Taganrogu w Rosji), i w innych formach kształcenia z zakresu chóralistyki i dyrygentury. Była zapraszana do poprowadzenia wykładów i master class w uczelniach za granicą. Odbyła je w Państwowej Białoruskiej Akademii Muzyki i Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku na Białorusi oraz w Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Jest twórcą i kierownikiem naukowym Ogólnopolskiego Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo”, które odbywa się corocznie w ZPSM Nr 1 w Warszawie.

     W  2006 roku otrzymała odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz w 2009 roku Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 16 maja 2011 roku odebrała nominację profesorską.

      

      mgr JOANNA  ŁUKASZEWSKA – sopran, instruktor emisji głosu. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu zespołowej i indywidualnej emisji głosu na terenie Polski, zasiada w jury konkursów, przygotowuje pracę doktorską na UMFC w Warszawie. Od 2016 roku jest wykładowcą emisji głosu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

     Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie skrzypiec. W 1998 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych w Sekcji Muzykologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W roku 1999 ukończyła  Studium Doktoranckie ATK. W latach 1998-2002 studiowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Podyplomowym Studium Emisji Głosu w klasie śpiewu prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W latach 1993-2004 współpracowała z Chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawniej ATK), jako chórzystka, solistka i korepetytor. W latach 2000-2004 była zatrudniona jako instruktor emisji głosu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2004-2016 pracowała na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich i  Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 2005-2016 prowadziła emisję głosu w Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 prowadzi emisję głosu w Chórze Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”.  Ma na swoim koncie liczne prawykonania partii solowych w utworach współczesnych kompozytorów polskich: Anny Ignatowicz, Marcina Łukaszewskiego, Łukasza Farcinkiewicza, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryto i  Mariana Sawy. Jako solistka brała udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie (1997, 1998), XII Międzynarodowych Wieczorach Muzyki Organowej i Kameralnej w Kłodzku (1998), VII Legnickich Wieczorach Organowych (1998), Interpretacjach Muzyki Chóralnej w Akademii Muzycznej w Warszawie (1998), XIII Conversatorium Muzyki Organowej w Legnicy (1998) i VI Międzynarodowym Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej „Lubuska Camerata” (2003). Występowała również we Francji (Katedra w Rouen), w Niemczech i we Włoszech (Rzym, Katedra w Mediolanie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej „Music World” w Fivizzano - 1998). Ma w swoim dorobku 10 płyt CD z partiami solowymi (m.in. Gorzkie żale Stanisława Moryto, Stabat Mater Mariana Sawy), z których "Musica caelestis" otrzymała nagrodę FRYDERYK 2016, a  „Musica Sacra Poloniae” uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK 1999 oraz GRAND PRIX na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów Niepokalanów 1999 (DUX 0108). W 2001 roku nagrała płytę „Ave Maria” (występując obok Małgorzaty Walewskiej) uhonorowaną tytułem „Złota Płyta 2002” oraz „Platynowa Płyta 2002”. Występowała pod batutą m.in.  Ulrike Hastedt, Andrzeja Banasiewicza, Grzegorza Mielimąki, Jana Łukaszewskiego, Bolesława Szulii oraz Kazimierza Szymonika współpracując z Einbecker Kantorei, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Koncertową Wojska Polskiego, Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego i Orkiestrą „Lubuska Sinfonietta”. Od 1998 roku jest członkiem Akademii Fonograficznej. W roku 2003 wzięła udział w Koncercie Kompozytorskim Mariana Sawy w Filharmonii Narodowej oraz w serii koncertów z „Litanią do Męczenników Międzyrzeckich” Pawła Łukaszewskiego.

       mgr BARBARA HIJEWSKA - muzykolog, dyrygent, fototechnik i psycholog. Mieszkanka Białołęki. Na co dzień prowadzi Męski Oktet Wokalny „Oktawian”, Orkiestrę Dętą Miasta Ząbki oraz zajmuje się doradztwem życiowym i konsultacjami z zakresu aranżacji wnętrz opartymi m.in. na zasadach Feng Shui.
     W dorobku artystycznym poszczycić się może współpracą z orkiestrami wojskowymi (jako pierwsza kobieta dyrygowała Orkiestrą Wojskową z Warszawy-Wesołej oraz Orkiestrą Koncertową RZAWP). Ponad to współpracuje z licznymi orkiestrami i chórami amatorskimi dyrygując i koordynując większe projekty artystyczne, w tym dokonując nagrań płyt CD. Niejednokrotnie zasiadała już w jury konkursów wokalnych i chóralnych. Jako instrumentalistka gra na saksofonie w Orkiestrze Reprezentacyjnej SGGW.


     REGULAMIN FESTIWALU

     I.    POSTANOWIENIA OGÓLNE

     1.    Festiwal odbywa się w ramach konkursu „Zrealizuj swój Pomysł w BOK-u.” Autorem Projektu i Organizatorem Festiwalu Chóralnego „Just Sing” jest Małgorzata Czajka, nauczyciel SP 344 w Warszawie.
     2.    Współorganizatorem Festiwalu jest Białołęcki Ośrodek Kultury. 
     Partnerami Festiwalu są: Fundacja AVE, Galeria Północna, Wojas.
     3.    Festiwal przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych w Dzielnicy Białołęka, śpiewających w szkolnych chórach.
     4.    Udział chórów szkolnych w Festiwalu jest bezpłatny.
     5.    Festiwal odbędzie się w dniach 21-23.11.2018 roku. 
     6.    Cele Festiwalu:
     - upowszechnienie śpiewu chóralnego wśród dzieci i młodzieży;
     - uczczenie ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości;
     - podnoszenie poziomu wykonawczego chórów szkolnych;
     - integrowanie środowisk szkolnych poprzez wspólne śpiewanie;
     7.     Dodatkowe informacje na temat Festiwalu można uzyskać pisząc na adres mailowy malgorzata.czajka@sp344.edu.pl

     II.     WARUNKI UCZESTNICTWA

     1.    Ze względu na charakter warsztatowy Festiwalu minimalna liczba chórzystów w jednym zgłoszonym zespole to 26, a maksymalna 52. W przypadku wolnych miejsc dopuszcza się udział większej liczby chórzystów w jednym zespole.
     2.    W Festiwalu może wziąć udział maksymalnie 320 chórzystów z białołęckich szkół podstawowych. O zakwalifikowaniu się do udziału w Festiwalu decyduje kolejność zgłoszeń.
     3.    Prawidłowo wypełnione, zeskanowane Karty Zgłoszenia należy przesłać drogą mailową na adres malgorzata.czajka@sp344.edu.pl do dnia 12.10.2018.
     4.    Przebieg Festiwalu.

     21 i 22.11.2018 w ramach Festiwalu odbędą się bezpłatne zajęcia warsztatowe dla chórzystów ze specjalnie zatrudnionymi znakomitymi dyrygentami, praktykami. Podczas warsztatów w formie zabawy chórzyści poznają różnorodne ćwiczenia na rozśpiewanie i będą pracować nad utworem finałowym, przeznaczonym do wspólnego wykonania przez wszystkie chóry – „Hymn III Tysiąclecia” M. Gałęskiego.

     23.11.2018 odbędzie się konkurs muzyczny, w którym wezmą udział wszystkie chóry uczestniczące w Festiwalu. Przesłuchania konkursowe chórów odbędą się w sali widowiskowej BOK przy ul. Van Gogha 1 o godzinie 13:00. Podczas konkursu wszystkie chóry zajmują miejsca na widowni i oglądają wzajemnie swoje występy, dlatego prosimy o punktualne przybycie.

     Podczas konkursu na scenie sali widowiskowej każdy chór wykona dwa utwory. Pierwszy obowiązkowo w języku polskim o charakterze patriotycznym (pieśni wojenne, powstańcze, legionowe itp.), drugi o tematyce dowolnej i w dowolnym języku.
     Utwory można wykonać a cappella, z akompaniamentem instrumentalnym na żywo lub półplaybackiem. Podkład muzyczny wyłącznie w formie mp3 na nośniku USB lub płycie CD, bez tekstu. 

     Obrady Jury odbędą się za zamkniętymi drzwiami po zakończeniu przesłuchań. W czasie obrad Jury na sali widowiskowej przeprowadzona zostanie ze wszystkimi chórami próba generalna utworu finałowego, którą poprowadzi Małgorzata Czajka. 
     Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na sali widowiskowej podczas Gali po zakończeniu obrad Jury. Zostaną wręczone puchary, słodycze i dyplomy nagrodzonym i wyróżnionym chórom (Złote Pasmo – chóry, które uzyskają 91-100 punktów, Srebrne Pasmo – chóry, które uzyskają 81-90 punktów, Brązowe Pasmo – chóry, które uzyskają 71-80 punktów, Wyróżnienie – chóry, które uzyskają poniżej 71 punktów,). Po otrzymaniu nagród wszystkie chóry wykonają wspólnie „Hymn III Tysiąclecia”, który zakończy część oficjalną konkursu.
     Około godziny 16:00 wszystkie chóry wraz ze swoimi opiekunami obligatoryjnie udadzą się pieszo do Galerii Północnej.

     Na przygotowanej scenie o godzinie 18:00 dla szerokiej publiczności odbędzie się koncert laureatów konkursu. Na zakończenie uroczystości wszystkie chóry powtórnie wykonają „Hymn III Tysiąclecia”. 

     5.    Konkurs zostanie udokumentowany za pomocą zdjęć, filmu. Opiekun chóru jest zobowiązany do pozyskania zgody rodzica każdego chórzysty na publikację jego wizerunku. Bez zgody rodzica uczeń nie będzie mógł wziąć udziału w Festiwalu. Oświadczenia zgody należy przekazać p. Małgorzacie Czajce w dniu konkursu. 

     III.    KRYTERIA OCENY

     Podczas konkursu Jury weźmie pod uwagę: dobór repertuaru,  emisję głosu, intonację, artykulację, dykcję, frazowanie, agogikę, dynamikę oraz ogólny wyraz artystyczny.
     Decyzje Jury są ostateczne.
     Pełny skład Jury zostanie podany do dnia 9.11.2018 na stronie internetowej www.sp344.pl w zakładce „Strefa muzyki”.

     WSPÓŁORGANIZATOR:                                                              PARTNER: